Archiwum Aktualności

TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH W PRZEDSZKOLU

W ostatnim tygodniu lutego nasze przedszkole realizowało Projekt Ogólnopolski –„Tydzień bajek polskich”. Podczas trwania projektu, dzieci codziennie poznawały kultowe postacie z polskich dobranocek, które jeszcze nie tak dawno oglądali rodzice i dziadkowie przedszkolaków. Tydzień bajek rozpoczęliśmy od „Reksia”, dzieci poznały funkcję jakie może pełnić pies, a także uzupełniły swoje wiadomość odnośnie właściwego zachowania w kontaktach z psami.             W kolejnym dniu omawialiśmy postać „Misia Uszatka”, w tym dniu dzieci przygotowywały misiowe kanapeczki, a w ranku wspólnie z misiem gimnastykowały się. W środę wszystkie przedszkolaki spotkały się, aby razem obejrzeć bajkę „Bolek i Lolek- Bolący Ząb”. Bohaterowie bajki wywołali mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci. Przedszkolaki poznały również zabawy i gry podwórkowe m.in. „Klasy”, „Detektyw”. W czwartek dzieci poznały ostatniego bohatera – „Koziołka Matołka”. Dzieci przygotowały dla Koziołka trasę z Bucza do Pacanowa, poznały również znaczenie powiedzenia „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”. Na zakończenie projektu dzieci rozwiązywały Quiz o bajkach, a w każdej grupie powstała nowa bajka, wymyślona i zilustrowana przez dzieci. Projekt i jego bohaterowie był inspiracją do wielu prac plastycznych, które przedszkolaki wykonały z wielką ochotą. Przez cały tydzień dzieci słuchały i oglądały polskie bajki, a w kąciku czytelniczym pojawiły się również pozycje tj. Reksio czy Bolek i Lolek. Udział w projekcie był fajną przygodą, która wzbogaciła wiadomości dzieci dotyczące polskich bajek, jak również był świetną zabawą. Jako podsumowanie całego projektu w przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny pt.” Mój bohater z polskich bajek”, serdecznie zapraszamy naszych przedszkolaków do udziału.

Bal Przebierańców

Dnia 14 lutego 2019r. w Naszym Przedszkolu odbył się Bal Przebierańców dla wszystkich grup. Od samego rana w przedszkolu można było spotkać kolorowe postacie takie jak: królewne, motylki, biedronki, piraci, rycerze, strażacy, policjanci i wiele innych. Dzieci uczestniczyły we wspólnych tańcach, zabawach i pląsach muzycznych przygotowanych przez Panie z animacji dziecięcej „ANI MIŚ”. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy bawiących się dzieci. Dzieci uczestniczyły również we wspólnym słodkim poczęstunku. Niespodzianek dla dzieci nie było końca, podczas zabaw dołączyły do dzieci Myszki Minie i Mickey, które wywołały ogromną radość wśród dzieci. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał figurkę zrobioną z balonu i miał zrobione pamiątkowe zdjęcie. Zobacz galerię…..

UWAGA TRWA REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

   Dyrektor Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Buczu informuje, że trwa rekrutacja dzieci do przedszkola na nowy rok szkolny. Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola można pobierać w godzinach pracy przedszkola – zwrot wniosku do  15.03.2018r do godz.15.00 Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci w wieku od trzech lat. Dzieci 2,5 letnie przyjmowane są w wyjątkowych sytuacjach o ile będą miejsca w przedszkolu. Informacje dotyczące rekrutacji można uzyskać bezpośrednio w placówce u dyrektora przedszkola na stronie internetowej przedszkola w zakładce REKRUTACJA (regulamin i terminy) oraz na stronie internetowej Gminy Przemęt.

Super koncert muzyczny

Dnia 04.02.2019r po raz kolejny gościliśmy w przedszkolu muzyków z Lubuskiego Biura koncertowego. Koncert zatytułowany  ” Co tak huczy, co tak brzmi? Gromy, trolle i my”  był naprawdę wyjątkowy nie tylko dzięki rodzaju muzyki ale też dzięki jej wykonawcom. Artyści wraz z muzyką przenieśli  dzieci w świat skandynawskich bajek i baśni . Przedszkolacy poznali kantele, flet poprzeczny, flety proste: sopranowy, altowy i basowy, fagot, bęben obręczowy, darabukkę, drumlę i  obręcz dzwonkową. Były to niezapomniane chwile, gdzie opowieść o Włóczykiju  przeplatała  się z piękną muzyką, którą wszyscy słuchali w wielkim skupieniu. Przedszkolacy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień babci i Dziadka

W dniach 30.01. 2019r – 01.02.2019 dzieci gościły swoje Babcie i Dziadków. Grupa Wiewiórki i Jeżyki w dniu 30.01. 2019r, grupa Motylki i Biedronki 31.01.2019 a grupa Sówki dnia 01.02.2019r.  Przedszkolacy każdego  dnia byli bardzo przejęci i z wielka niecierpliwością czekały na gości. Każda grupa  Przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, wiersze, piosenki, inscenizacje, tańce, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspanialewystąpiły przed bliskimi. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy prezentowały swoje umiejętności oraz pełniły rolę gospodarzy. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje podziękowanie za trud włożony w ich wychowanie oraz to jak bardzo ich kochają. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną , uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych. Zapraszamy do galerii jak wyglądał Dzień Babci i Dziadka w każdej grupie

Magia Świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu

*

5 grudnia 2018r. w grupie „Wiewiórek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania miłych gości, których wyczekiwaliśmy od samego rana. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć we wspólnej zabawie ruchowej ze śpiewem, która wywołała wiele radości u dzieci oraz rodziców. Następnie wszyscy wysłuchali oraz próbowali nauczyć się wiersza pt. „Wesoła choinka”. Najważniejszym zadaniem było wykonanie ozdób choinkowych. Podczas dźwięków kolęd w tle, „Wiewiórki” wraz z rodzicami wykonały: aniołka oraz gwiazdę, które zawiesiły na świątecznym drzewku. Był to bardzo mile spędzony dzień, dzieci były bardzo zadowolone ze wspólnych zabaw oraz prac z rodzicami.

*

W środę 12 grudnia dzieci z grup Jeżyki, Wiewiórki i Sówki, udały się na świąteczną wycieczkę do Ośrodka Trzy Jeziora w Wieleniu. Tam wszystkie przedszkolaki spotkały się z szefem kuchni, pod okiem którego, miały przyjemność wspólnie wypiekać i ozdabiać pierniczki. Pachnące warsztaty rozpoczęły się, jak sama nazwa wskazuje od zabawy w rozpoznawanie i nazywanie składników potrzebnych do ciasta piernikowego. Po której, dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania korzennej przyprawy. Kiedy zapach przyprawy unosił się w sali, każdy otrzymał kawałek ciasta do samodzielnego ugniatania, wałek oraz foremki. Przedszkolaki bawiły się świetnie, a umiejętności kulinarnych możemy im pozazdrościć. Upieczone i pięknie ozdobione pierniki oczywiście należało skosztować, do czego dzieci nie trzeba było namawiać. Jednak na tym wycieczka się nie skończyła, kolejną atrakcją była zabawa w „Sali Zabaw Leśny Skrzat”, oraz spotkanie z miłym gościem – Mikołajem. Przedszkolaki najedzone i zadowolone powróciły do swoich sal w przedszkolu. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspólną zabawę oraz miłą atmosferę podczas świątecznego spotkania.

*

16  grudnia  2018r. w niedzielę w sali wiejskiej w Buczu odbyło się  „Wspólne kolędowanie”. Przybyłych gości, rodziców i przedszkolaków powitała pani Melania Wysocka dyrektor Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Buczu. W tym dniu przedszkolaki w pięknej świątecznej scenerii zaprezentowały program artystyczny.Grupy: Wiewiórki, Jeżyki i Sówki przedstawiły krótkie występy. Były wiersze, piosenki i tańce związane z nadchodzącymi świętami. Prezentowane kolędy i pastorałki przez laureatów przedszkolnego konkursu „Kolędy i pastorałki” wprowadziły licznie zebranych uczestników spotkania w magię Świąt Bożego Narodzenia. Prawdziwie świąteczny nastrój towarzyszył wszystkim podczas oglądania „Bajkowych Jasełek”, przygotowanych w tym roku przez grupy Motylki i Biedronki. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia i wręczyły drobne upominki zaproszonym gościom. Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dzieciom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas, a w szczególności tym rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji tego spotkania.

*

17 grudnia w grupie Jeżyków odbyły się świąteczne zajęcia otwarte, na które przybyli zaproszeni przez dzieci goście. Tematem naszego spotkania były tradycje i zwyczaje świąteczne. Jednym ze znanych nam zwyczajów jest wykonywanie i dekorowanie ozdób choinkowych i właśnie od takiego zajęcia rozpoczęliśmy nasze tegoroczne spotkanie. Dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem brokatów a zabawa wspólna z rodzicem wywołała jeszcze więcej radości. Nasi goście mieli okazje uczestniczyć w zabawach świątecznych oraz wspólnie z dzieckiem wykonywać polecone zadania. Jeżyki razem z rodzicami wysłuchały opowiadania pt. : „Komu potrzebne są święta”, przeliczały i segregowały ozdoby choinkowe, zabawiły się w „Bystre oczko” a na zakończenie wykonały wspólnymi siłami z konturu własnych rąk „Świątecznego Jeżyka”, który ozdobił gazetkę w szatni. W trakcie spotkania pojawiła się też muzyka klasyczna, przy której przedszkolaki razem z rodzicami mogli się pobawić . Jeżyki zagrały też na samodzielnie wykonanych instrumentach, do czego również zaprosiły swoich gości. Niespodzianką dla rodziców było zadanie do wykonania, przy którym tym razem musieli wykorzystać zmysł dotyku i przy jego pomocy rozpoznać przedmiot związany ze świętami. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za liczne przybycie oraz chętny udział w spotkaniu.

*

18 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedził bardzo niezwykły i długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj ze swym pomocnikiem Elfem. U nas w Wielkopolsce tego gościa nazywamy GWIAZDOREM, choć na całym świecie uznawany jest za Świętego, który obdarowuje wszystkich prezentami i słodkimi niespodziankami. Wizyta gościa z Laponii z pomocnikiem Elfem przebiegała w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów piosenek świątecznych i kolęd, oraz quizu wiedzy na tematy związane z Bożym Narodzeniem. Wszystkie dzieci obdarowane zostały niespodziankami i słodyczami. Na koniec wykonano profesjonalne zdjęcia z Gwiazdorem.

*konkursy świąteczne w naszym przedszkolu:

1.Konkurs plastyczny pt.”Anioł w oczach dziecka”- bardzo wiele prac wpłynęło o tej tematyce, były to prace na kartce A4 lub przestrzenne. Anioły wykonane były różnorodna formą i różnymi technikami plastycznymi.

2.Gminny Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa” – dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały szopki, stajenki i scenki przedstawiające Świętą Rodzinę. Wszystkie prace pojechały na konkurs gminny w Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie.

3.Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek – wszystkie przedszkolaki uczyły się śpiewać kolędy. W wyniku konkursu wyłoniono laureatów, którzy zaprezentowali się na wielkiej scenie podczas wspólnego kolędowania z rodzicami w niedzielę 16 grudnia 2018r.

  • 21 grudnia w każdej grupie wychowawcy z przedszkolakami zasiedli do wspólnej wigilii i przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia świąteczne.

Zapraszamy do galerii….

Motylki i Biedronki w Lesznie

Dnia 7 grudnia dzieci z grupy Motylki i Biedronki uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Okręgowego w Lesznie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach świątecznych pt. „Obrzędowość – zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Dzieci zostały zapoznane z legendą o Świętym Mikołaju, wyglądem choinki dawniej i dziś oraz potrawami wigilijnymi. W ramach wizyty dzieci podziwiały eksponaty z wystawy „Twardy orzech… i dziadki”. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się różnorodnym formom dawnych i współczesnych zgniataczy orzechów. Fantazyjne, malowane figurki w charakterystycznych uniformach, budziły zachwyt wśród zwiedzających. Dodatkową atrakcją były zajęcia warsztatowe, podczas których przedszkolaki wykonały własne ozdoby na choinkę. To była piękna lekcja historii, która dostarczyła przedszkolakom wielu niezapomnianych przeżyć.  Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Piekarni nr 2 w Lesznie. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromne magazyny z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane bułkami i piernikami. Zobacz galerię…