Archiwum Aktualności

RODZINA TO SKARB

Tegoroczny festyn odbył się 10 maja 2018r. w Kluczewie na Siedlisku u Państwa Pieśniaków pod hasłem „Rodzina to skarb”. Przybyłych gości powitała pani Melania Wysocka dyrektor Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Buczu.
W tym dniu przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny z okazji Dnia Matki i Ojca. Każda grupa przedstawiła krótki występ. Były wiersze, piosenki i tańce oraz gromkie sto lat, po którym wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane upominki.
Oprawę muzyczną imprezy oraz szeroki wachlarz zabaw integracyjnych zapewnił pan Grzegorz Thiel. Przy dźwiękach muzyki świetnie bawiły się nie tylko dzieci, ale także wszyscy rodzice. Chętnie uczestniczyli w zabawach, zawodach, przejażdżkach bryczką i innych atrakcjach jakie zapewnili organizatorzy imprezy. W przerwach na gości czekał przepyszny placek drożdżowy, swojskie jadło i gorąca kiełbasa z ogniska. Walory tego miejsca, gorąca, rodzinna atmosfera sprawiły, że festyn przeszedł do historii przedszkola jako udana impreza środowiskowa.
Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dzieciom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas, a w szczególności Radzie Rodziców za sfinansowanie oprawy muzycznej oraz Państwu Pieśniakom za gościnę i swojskie jadło.

Spotkanie z Panią pielęgniarką w przedszkolu modułowym

11 kwietnia 2018 roku w związku z obchodzonym Światowym Dniem Zdrowia dzieci z naszego przedszkola odwiedziła Pani pielęgniarka. Wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali „Jeżyków”w przedszkolu modułowym i wspólnie uczestniczyły w wydarzeniu. Spotkanie to miało na celu uświadomienie przedszkolakom jak ważna jest dbałość o zdrowie i odpowiednia higiena. Przypomniano również dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pani pielęgniarka przygotowała krótką pogadankę na temat profilaktyki zdrowotnej i opowiedziała na czym polega jej praca. Dzieci zainteresowane tematem spotkania zadawały wiele pytań, na które Pani pielęgniarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała naszym Milusińskim. Nasz gość zaprosił wszystkie dzieci do pobliskiej przychodni zdrowia, w której zresztą pracuje i tam nastąpi kontynuacja naszego spotkania.

Bardzo dziękujemy Pani pielęgniarce za spotkanie i poświęcony nam czas.

Aby utrwalać poznane wiadomości w salach powstały kąciki medyczne, do których dzieci często zaglądają a nawet wykorzystują wybrane elementy w zabawie. Dzieci bardzo chętnie wcielają się w rolę lekarza a ich pacjentami są lalki i misie.

 

Zajęcia logopedyczne z projektu “Edukacja na starcie w Gminie Przemęt”

W grupie „Jeżyków”,w przedszkolu modułowym zajęcia logopedyczne odbywają się co tydzień i są one prowadzone w formie zabawy. Zajęcia logopedyczne obejmują zarówno profilaktykę (zajęcia grupowe) oraz terapię logopedyczną (indywidualne).
Grupowa forma zajęć z profilaktyki logopedycznej jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą zabawy – pracy. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnej pracy indywidualnej. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.

Podczas zajęć logopedycznych w przedszkolu prowadzone są ćwiczenia, które  mają na celu:
– kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
– usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia),
– kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
– rozwijanie słuchu dziecka (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego – to zdolność precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy),
– wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,   
– rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
– rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
– uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
– kształtowanie swobodnej wypowiedzi dziecka.

Zapraszamy do galerii……

Przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

                                            

Czas przygotowań do świąt Wielkanocnych upłynął przedszkolakom bardzo pracowicie. Wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem dekorowały sale swoimi pracami, a w kącikach przyrody pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Ponieważ Pani Wiosna w tym roku trochę się zastanawiała z przybyciem,  grupa Jeżyki w przedszkolu modułowym postanowiła  ją zaprosić i zachęcić sadzeniem wiosennych nasion. Na wacie umieściliśmy nasiona rzeżuchy, a w małych doniczkach ziarenka owsa. Z ciekawością codziennie spoglądaliśmy czy w pojemniczkach robi się zielono, pamiętając oczywiście o pielęgnacji i umiarkowanym podlewaniu.

W świątecznym nastroju chętnie wykonywaliśmy prace plastyczne, a także bawiliśmy się z masą solną, z której powstały piękne dekoracje. Wielkanoc dzieciom głównie kojarzy się z kolorowymi pisankami i tych również powstało wiele w naszym przedszkolu. Zapoznając się tradycjami Świąt Wielkanocnych zorganizowaliśmy w sali kącik wielkanocny, w którym nie brakowało pisanek, zajączków, kurczaczków i baranków. Tuż przed samymi świętami przygotowaliśmy w sali święconkę. Dzieci z pośród wielu przedmiotów wybierały te, które powinny znaleźć się w koszyczku, a następnie chętni mogli spróbować niektórych przysmaków. Przy tej okazji rozpoznawaliśmy smaki (słodka babka cieszył się największym powodzeniem, ostry chrzan nieco mniejszym). Zapraszamy do galerii…

Spotkanie z Zajączkiem w Widzimisiach

22 marca dzieci z najmłodszych grup w naszym przedszkolu – Jeżyki i Wiewiórki – wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Widzimisie we Włoszakowicach. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, spotkanie z Zajączkiem oraz stworzenie możliwości radosnego spędzania czasu. Dwie godziny zabaw w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsce do aktywności, minęły nam bardzo szybko. Dzieciom nie brakowało energii i zabawa mogłaby trwać dalej, jednak na przedszkolaków czekała jeszcze niespodzianka, jaką było spotkanie z Zajączkiem. Na zakończenie zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do naszej galerii.

Rekolekcje Wielkopostne w naszym przedszkolu

W tym roku szkolnym przedszkolacy z  grupy Biedronek i Motylek wzięła udział w Rekolekcjach Wielkopostnych. Bracia zakonu Franciszkanów odwiedzili nasze przedszkole przez dwa kolejne dni rekolekcji. Dzięki tym spotkaniom dzieci miały możliwość poznać brata Januarego, brata Aureliusza i brata Pawła. Spotkania te polegały  na przeprowadzeniu z przedszkolakami ciekawych pogadanek, opowieści z ich życia zakonnego oraz wspólnych tańcach i śpiewie pieśni religijnych. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania przedszkolaków  z tak ciekawymi i interesującymi osobami.

Biedronki, Sówki i Motylki w Wolsztynie

W środę 14 marca dzieci z grupy Biedronki, Motylki i Sówki pojechały na wycieczkę do Wolsztyna. Atrakcji tego dnia było co niemiara. W pierwszej kolejności udaliśmy się Wolsztyńskiego Domu Kultury, obejrzeć przedstawienie „Opowieści z Lodowej Krainy” – autorską inscenizację opartą na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu – „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”, w
wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego z Krakowa. Ta muzyczna opowieść, z pięknymi piosenkami skomponowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych widzach, wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszające, ale i zabawne widowisko, które pomimo zimowej scenerii, wlało w serca młodego odbiorcy dużo ciepła i radości. Następnie dzieci wyruszyły do Starostwa Powiatowego, aby spotkać się z Panem Starostą Januszem Frąckowiakiem. Po
urzędzie oprowadzał nas Pan Waldemar Kalitka- za co bardzo dziękujemy. Największą atrakcją dla przedszkolaków była wizyta w gabinecie Pana Starosty, gdzie każdy mógł przez chwilę posiedzieć w fotelu gospodarza Powiatu. Dziękujemy Panu Staroście za poświęcony czas oraz drobne upominki, którymi obdarował przedszkolaków oraz opiekunów. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta przedszkolaków w Urzędzie Pracy, gdzie dzieci dowiedziały się, że gdyby ktoś z dorosłych szukał pracy, jest to miejsce które
pomoże w potrzebie. Wszyscy wróciliśmy z wycieczki zadowoleni i bardzo zmęczeni.

Biedronki z wizytą w szkole

W piątek 23 marca dzieci z grupy Biedronek odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Buczu. Podczas tego spotkania wspólnie wykonaliśmy wiosenne kwiaty- hiacynty, była to praca przestrzenna. Takie grupowe wykonywanie pracy plastycznej stało się doskonalą okazją do wspólnych rozmów i nawiązywania znajomości z nieco starszymi kolegami. Oczywiście nie zabrakło wspólnych recytacji wierszy i śpiewu piosenek, a dziewczynki zaprezentowały swoje zdolności taneczne wyćwiczone podczas zajęć z grupą mażoretek. Po wspólnych zajęciach zostaliśmy zaproszeni na prawdziwą ucztę przygotowaną przez panie kucharki- serdecznie dziękujemy, wszystko było pyszne!

Przedszkolacy powitali wiosnę

Spragnione ciepła i zieleni nasze przedszkolaki dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny.
Przy sprzyjającej pogodzie każdego dnia dzieci poszukiwały oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów i pieszych wycieczek. Wykonały plakaty o tematyce wiosennej a także poznały wiersze i piosenki o wiośnie. Szczególnie dużo radości i zaangażowania wykazały dzieci podczas wykonywania kukły Marzanny.
Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na zielony kolor, aby i w taki sposób zachęcić panią wiosnę, aby w końcu przyszła do nas.
Podczas zajęć przygotowanych w Pierwszym Dniu Wiosny dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Głośnym graniem na grzechotkach i skandowaniem przedszkolaki przywoływały upragnioną wiosnę. Po zabawie w sali dzieci z wszystkich grup wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem na
spacer w okolice przedszkola aby pożegnać Marzannę- symbol zimy, a powitać wiosnę i wróciliśmy do przedszkola z kolorowym gaikiem- symbolem wiosny.
Zapraszamy do galerii…..