Archiwum Aktualności

Magia Świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu

*

5 grudnia 2018r. w grupie „Wiewiórek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania miłych gości, których wyczekiwaliśmy od samego rana. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć we wspólnej zabawie ruchowej ze śpiewem, która wywołała wiele radości u dzieci oraz rodziców. Następnie wszyscy wysłuchali oraz próbowali nauczyć się wiersza pt. „Wesoła choinka”. Najważniejszym zadaniem było wykonanie ozdób choinkowych. Podczas dźwięków kolęd w tle, „Wiewiórki” wraz z rodzicami wykonały: aniołka oraz gwiazdę, które zawiesiły na świątecznym drzewku. Był to bardzo mile spędzony dzień, dzieci były bardzo zadowolone ze wspólnych zabaw oraz prac z rodzicami.

*

W środę 12 grudnia dzieci z grup Jeżyki, Wiewiórki i Sówki, udały się na świąteczną wycieczkę do Ośrodka Trzy Jeziora w Wieleniu. Tam wszystkie przedszkolaki spotkały się z szefem kuchni, pod okiem którego, miały przyjemność wspólnie wypiekać i ozdabiać pierniczki. Pachnące warsztaty rozpoczęły się, jak sama nazwa wskazuje od zabawy w rozpoznawanie i nazywanie składników potrzebnych do ciasta piernikowego. Po której, dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania korzennej przyprawy. Kiedy zapach przyprawy unosił się w sali, każdy otrzymał kawałek ciasta do samodzielnego ugniatania, wałek oraz foremki. Przedszkolaki bawiły się świetnie, a umiejętności kulinarnych możemy im pozazdrościć. Upieczone i pięknie ozdobione pierniki oczywiście należało skosztować, do czego dzieci nie trzeba było namawiać. Jednak na tym wycieczka się nie skończyła, kolejną atrakcją była zabawa w „Sali Zabaw Leśny Skrzat”, oraz spotkanie z miłym gościem – Mikołajem. Przedszkolaki najedzone i zadowolone powróciły do swoich sal w przedszkolu. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspólną zabawę oraz miłą atmosferę podczas świątecznego spotkania.

*

16  grudnia  2018r. w niedzielę w sali wiejskiej w Buczu odbyło się  „Wspólne kolędowanie”. Przybyłych gości, rodziców i przedszkolaków powitała pani Melania Wysocka dyrektor Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Buczu. W tym dniu przedszkolaki w pięknej świątecznej scenerii zaprezentowały program artystyczny.Grupy: Wiewiórki, Jeżyki i Sówki przedstawiły krótkie występy. Były wiersze, piosenki i tańce związane z nadchodzącymi świętami. Prezentowane kolędy i pastorałki przez laureatów przedszkolnego konkursu „Kolędy i pastorałki” wprowadziły licznie zebranych uczestników spotkania w magię Świąt Bożego Narodzenia. Prawdziwie świąteczny nastrój towarzyszył wszystkim podczas oglądania „Bajkowych Jasełek”, przygotowanych w tym roku przez grupy Motylki i Biedronki. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia i wręczyły drobne upominki zaproszonym gościom. Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dzieciom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas, a w szczególności tym rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji tego spotkania.

*

17 grudnia w grupie Jeżyków odbyły się świąteczne zajęcia otwarte, na które przybyli zaproszeni przez dzieci goście. Tematem naszego spotkania były tradycje i zwyczaje świąteczne. Jednym ze znanych nam zwyczajów jest wykonywanie i dekorowanie ozdób choinkowych i właśnie od takiego zajęcia rozpoczęliśmy nasze tegoroczne spotkanie. Dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem brokatów a zabawa wspólna z rodzicem wywołała jeszcze więcej radości. Nasi goście mieli okazje uczestniczyć w zabawach świątecznych oraz wspólnie z dzieckiem wykonywać polecone zadania. Jeżyki razem z rodzicami wysłuchały opowiadania pt. : „Komu potrzebne są święta”, przeliczały i segregowały ozdoby choinkowe, zabawiły się w „Bystre oczko” a na zakończenie wykonały wspólnymi siłami z konturu własnych rąk „Świątecznego Jeżyka”, który ozdobił gazetkę w szatni. W trakcie spotkania pojawiła się też muzyka klasyczna, przy której przedszkolaki razem z rodzicami mogli się pobawić . Jeżyki zagrały też na samodzielnie wykonanych instrumentach, do czego również zaprosiły swoich gości. Niespodzianką dla rodziców było zadanie do wykonania, przy którym tym razem musieli wykorzystać zmysł dotyku i przy jego pomocy rozpoznać przedmiot związany ze świętami. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za liczne przybycie oraz chętny udział w spotkaniu.

*

18 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedził bardzo niezwykły i długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj ze swym pomocnikiem Elfem. U nas w Wielkopolsce tego gościa nazywamy GWIAZDOREM, choć na całym świecie uznawany jest za Świętego, który obdarowuje wszystkich prezentami i słodkimi niespodziankami. Wizyta gościa z Laponii z pomocnikiem Elfem przebiegała w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów piosenek świątecznych i kolęd, oraz quizu wiedzy na tematy związane z Bożym Narodzeniem. Wszystkie dzieci obdarowane zostały niespodziankami i słodyczami. Na koniec wykonano profesjonalne zdjęcia z Gwiazdorem.

*konkursy świąteczne w naszym przedszkolu:

1.Konkurs plastyczny pt.”Anioł w oczach dziecka”- bardzo wiele prac wpłynęło o tej tematyce, były to prace na kartce A4 lub przestrzenne. Anioły wykonane były różnorodna formą i różnymi technikami plastycznymi.

2.Gminny Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa” – dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały szopki, stajenki i scenki przedstawiające Świętą Rodzinę. Wszystkie prace pojechały na konkurs gminny w Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie.

3.Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek – wszystkie przedszkolaki uczyły się śpiewać kolędy. W wyniku konkursu wyłoniono laureatów, którzy zaprezentowali się na wielkiej scenie podczas wspólnego kolędowania z rodzicami w niedzielę 16 grudnia 2018r.

 • 21 grudnia w każdej grupie wychowawcy z przedszkolakami zasiedli do wspólnej wigilii i przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia świąteczne.

Zapraszamy do galerii….

Motylki i Biedronki w Lesznie

Dnia 7 grudnia dzieci z grupy Motylki i Biedronki uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Okręgowego w Lesznie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach świątecznych pt. „Obrzędowość – zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Dzieci zostały zapoznane z legendą o Świętym Mikołaju, wyglądem choinki dawniej i dziś oraz potrawami wigilijnymi. W ramach wizyty dzieci podziwiały eksponaty z wystawy „Twardy orzech… i dziadki”. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się różnorodnym formom dawnych i współczesnych zgniataczy orzechów. Fantazyjne, malowane figurki w charakterystycznych uniformach, budziły zachwyt wśród zwiedzających. Dodatkową atrakcją były zajęcia warsztatowe, podczas których przedszkolaki wykonały własne ozdoby na choinkę. To była piękna lekcja historii, która dostarczyła przedszkolakom wielu niezapomnianych przeżyć.  Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Piekarni nr 2 w Lesznie. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromne magazyny z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane bułkami i piernikami. Zobacz galerię…

INFORMACJA DLA RODZICÓW – KONKURS PLASTYCZNY

UWAGA RODZICE!

Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym

w Buczu bardzo serdecznie zaprasza wszystkie przedszkolaki do udziału w konkursie plastycznym pt.:

Anioł w oczach dziecka”

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Anioł w oczach dziecka”

I. Cele konkursu:

    • rozwijanie kreatywności, innowacyjności poprzez pobudzenie aktywności twórczej dzieci,

    • kształtowanie wyobraźni plastycznej,

    • rozwijanie zdolności manualnych.

II. Założenia:

   • konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym,

   • własna wizja Anioła wykonana indywidualnie w dowolnej technice plastycznej (z użyciem różnorodnych materiałów),

   • format pracy A4,

III. Termin oddania prac:

Prace konkursowe prosimy dostarczyć do 14 grudnia 2018 r.

INFORMACJA DLA RODZICÓW – KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

UWAGA RODZICE !

Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Buczu bardzo serdecznie zaprasza wszystkie przedszkolaki do udziału w konkursie kolęd i pastorałek

REGULAMIN KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

 1. Cele konkursu:

– ukazywanie kreatywności artystycznej dzieci

– promowanie młodych talentów

– podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd

– poszerzanie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych

 1. .Uczestnicy:

W konkursie mogą brać udział soliści z wszystkich grup przedszkolnych naszego przedszkola.

 1. Zasady:

– uczestnicy przygotowują jedną kolędę lub pastorałkę (nie więcej niż 2 zwrotki)

– oceniać będzie wewnątrzprzedszkolna komisja konkursowa, biorąc pod uwagę: opanowanie pamięciowe tekstu i melodii, czystość i poprawność wykonania (walory wokalne, poczucie rytmu), ogólne wrażenie artystyczne.

– rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w przedszkolu dnia 12.12.2018r, wyłonieni laureaci konkursu zaprezentują się na „Wspólnym kolędowaniu” w dniu 16.12.2018r. na sali wiejskiej w Buczu.

Andrzejki

W miniony piątek 30.11.2018 r nasze Przedszkolaki gościły Panie z animacji dziecięcej „ANI MIŚ” przeniosły nas w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość”. Za pomocą serduszek z imionami i innych tajemniczych przedmiotów, dzieci dowiadywały się co czeka je w przyszłości. Olbrzymią atrakcją naszej zabawy było malowanie twarzy. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek, którym był tort z okazji Dnia Pluszowego Misia. Niespodzianek dla przedszkolaków nie było końca, podczas wspólnej zabawy dołączyły do nas Myszki MINIE i MICKEY, które wywołały ogromną radość wśród dzieci. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkowych zabaw, radością oraz integracją grup przedszkolnych. Zapraszamy do galerii….

OBCHODY DNIA PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 27.11.2018r. wybraliśmy się całą społecznością przedszkolną do Biblioteki w Buczu. Podczas pobytu wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. „ NA MISIOWYCH URODZINACH NAJWAŻNIEJSZA JEST RODZINA:. Następnie pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie dokonali rozstrzygnięcia i wręczenia nagród za konkurs plastyczny pt. „Bawimy się misiami z przedszkolakami”. Natomiast 28.11.2018r Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w przedszkolu w każdej grupie. W tym dniu zajęcia były poświęcone Misiowi, które zostały zakończone pracą plastyczną. Zapraszamy do galerii….

JESIEŃ W PRZEDSZKOLU

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W sali „Jeżyków”, powstał kącik jesienny, w którym zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez dzieci. Z owoców przedszkolaki przygotowały zapasy na zimę – kompoty, a pozostałe owoce i warzywa wykorzystaliśmy do degustacji, przy okazji bawiąc się w rozpoznawanie smaków i zapachów. Nie zabrakło też prac plastycznych, które przedszkolaki uwielbiają. Gruszki z plastikowych butelek, to nasz jesienny hit, który pięknie ozdobił szatnie, a także zwrócił uwagę dzieci na ważną sprawę, jaką jest recykling i segregacja śmieci. Powstały też jesienne drzewka z przypraw i bakalii, oraz z liści zebranych podczas spacerów. Do zabaw plastycznych wykorzystaliśmy również, masę solną i plastelinę. Natomiast kasztany i żołędzie stanowiły świetny materiał do zabaw matematycznych i gier. Przedszkolaki bardzo polubiły jesień i jej skarby, ale również z niecierpliwością czekają na kolejną porę roku.

Wiewiórki na grzybobraniu

W środę 7 listopada grupa Wiewiórek wybrała się na wycieczkę do lasu na grzybobranie. Była to wspaniała okazja na poznanie najbliższego otoczenia przedszkola. Wyprawa do lasu okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem dla najmłodszych przedszkolaków. Nauczyliśmy się właściwego zachowania w lesie, poznaliśmy wiele roślin i drzew. Panie nauczyły dzieci rozpoznawać grzyby jadalne od trujących. Z wycieczki wróciliśmy radośni, wypoczęci, dotlenieni świeżym powietrzem i z koszykiem pełnym darów lasu: grzyby, mech, szyszki, liście, patyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

W czwartek 15 listopada grupa „Jeżyki”, udała się do biblioteki w Buczu na spotkanie pt.: „Opowieści Trzech Pomarańczy – Kolumbia”. Spotkanie to, było wyjątkowe, pełne humoru i uśmiechu. Prowadzący spotkanie – Pan Walter i Pani Aneta w humorystyczny sposób opowiedzieli historie prosto z Kolumbii, inspirowane tradycyjnymi opowieściami oraz współczesną literaturą dla dzieci. „Jeżyki” w doskonałym humorze powróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy Pani Joli za możliwość uczestniczenia w tym miłym spotkaniu. Zapraszamy do galerii…

DZIEŃ JEŻA 13 listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyki” obchodziły Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. W sali od rana na dzieci czekał jeż, którego nazwaliśmy „Kolczatek”. Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży. Dzieci chętnie wysłuchały opowiadania H. Bechlerowej pt.:„Jak Kolczatek szukał mieszkania”, a następnie brały udział w zabawach z jeżami w roli głównej. Z tej okazji wykonaliśmy też jeże z kolorowej masy solnej. Na zakończenie dzieci otrzymały miłą niespodziankę, którą przygotowali rodzice, a był nią pyszny tort w kształcie jeża. Ten dzień spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie.