Blog

Spotkanie polsko – ukraińskie

W czwartkowe przedpołudnie do naszych przedszkolaków zawitali goście. Oksana i Taras, przyjechali do przedszkola, by pobyć chwilę w grupach przedszkolnych, szczególnie, by sprawić trochę przyjemności tym dzieciom, które do nas uczęszczają, a mają pochodzenie ukraińskie. Oksana jest z wykształcenia nauczycielem i wcześniej pracowała w ukraińskiej szkole. Goście opowiedzieli o funkcjonowaniu przedszkoli i szkół, o tym, jak dobrze i bezpiecznie czują się teraz w naszym kraju. Maluchy poznały też niektóre ważne słowa i zwroty w języku ukraińskim np. powitanie, podziękowanie, pożegnanie, przedstawienie się itp. Sytuacja spowodowała trochę zawstydzenia, trochę nieśmiałości wśród nich. Z zadziwieniem wszyscy przysłuchiwali się i próbowali powtarzać niektóre zwroty. Oksana i Taras bardzo dobrze mówią w języku polskim, zatem z przetłumaczeniem nie było problemu. Goście serdecznie podziękowali za organizowaną w przedszkolu zbiórkę odzieży i produktów, które trafiły do Kijowa. Dzieci podkreślały, że wiedzą o trudnej sytuacji Ukrainy, że ich rodzice pomagają ludziom z Ukrainy. Bez problemu także nazywały barwy flagi ukraińskiej. To było naprawdę wyjątkowe spotkanie, które miało nieci inny wymiar niż zwykle.

Galeria od 2019