Blog

Patriotyzm, godność, przynależność – 82 rocznica wybuchu II wojny światowej

Słyszę szum nocnych nalotów.
Płyną nad miastem. To nie samoloty.
Płyną zburzone kościoły,
Ogrody zmienione w cmentarze,
Ruiny, gruzy, zwaliska,
Ulice i domy znajome z dziecinnych lat,(…)
I płynie miasto na skrzydłach sławy,
I spada kamieniem na serce. Do dna.
Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy.
Niech trwa!

– Antoni Słonimski „ALARM”

Wojna, to temat niezwykle trudny. Temat, który jest jednak nierozerwalnie związany z historią naszego kraju i przez to również, z losami naszych rodzin – przodków. Trzeba też pamiętać, że wojny na świecie nadal wybuchają i cierpią w nich także dzieci. Literatura, pozwala w pewnym sensie oswoić ten temat. Pisanie z myślą o dzieciach nie wyklucza przecież poruszania trudnych tematów. Rozmowy z dziećmi o historii Polski, ale też o ludziach, o zachowaniach w różnych – czasem ekstremalnych sytuacjach, o trudnych wyborach, myślenia o bliźnim, dotyczące odwagi i bohaterstwa, też mają miejsce w edukacji maluchów. Jakże często wskazujemy na szczególnie ważne wartości : godność, patriotyzm, szacunek, poświęcenie… Nasze przedszkole stawia na kształtowanie pojęć i wdrażanie treści: jestem Polakiem, a moja Ojczyzna nazywa się POLSKA. Jesteśmy dumni, że uczęszczamy do Przedszkola w Gminie Przemęt, która tak bardzo podkreśla istotę i znaczenie patriotyzmu, a co za tym idzie – polskości, przynależności narodowej, niepodległości.

Dziś, dowodem na to były, wyjątkowo pięknie zorganizowane obchody 82 Rocznicy wybuchu II wojny światowej. To było bardzo uroczyste i wzruszające oddanie czci wszystkim walczącym o naszą Ojczyznę.