Blog

Światowy Dzień Hamburgera – pychotka!

Hamburger – to typowe danie typu fast food, kanapka z kotletem z mięsa wołowego lub innego. Porcja mięska mielonego formowana jest w płaski, okrągły placek, następnie usmażona lub upieczona bez panierki na ruszcie. Gotowy kotlet, bywa zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki, co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców Bułka jest „nadziewana” dodatkami, takimi jak sałata, pomidor, ogórek, ketchup, surówka itp. W języku polskim, słowo „hamburger” oznaczać może także sam, niepanierowany kotlet z mięsa mielonego.

Właśnie takie danie, mieliśmy okazję dziś zajadać w przedszkolu. Panie kucharki, jak zawsze, przygotowały prawdziwą ucztę. Bułeczki były z sezamem, cieplutkie i chrupiące. Mięsko, natomiast,  mielone z szynki z dodatkiem cebulki. Do tego surówka z kapusty, kawałki pomidorków, plasterki ogórka i pyszny sos z ketchupem i jogurtem. Smakowało wybornie. Serwowane danie przypadło do gustu maluchom, bo aż się oblizywały. W ten sposób uczciliśmy Światowy Dzień Hamburgera. Na co dzień, nie przyrządzamy takich potraw, dziś było po prostu inaczej, ale bardzo smacznie!

Warto dodać ciekawostkę, że dziś podczas zajęć, przedszkolaki dowiedziały się, że hamburgera wymyślił w 1904 roku Fletcher Davis, który podczas w prowadzonym przez siebie barze, zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance sałata, musztardą i majonezem. Widać, było pyszne, skoro do dziś hamburgery cieszą się popularnością.  

Galeria od 2019