Blog

Co słychać na wsi, czyli w zagrodzie wiejskiej…

Tam gdzie szumią lasy, gdzie spokojnie płynie woda,

przy niewielkiej starej chatce znajdowała się zagroda.

 

Co dzień z małej chatki starsza Pani wychodziła,

kury, gęsi, kaczki wczesnym rankiem już karmiła.

Był też piesek, dwa króliki nawet kotek mały,

z całą tą wiejską zwierzyną mijał dzionek cały.

Starsza Pani swe zwierzątka tak bardzo kochała,

dla nich wszystko by zrobiła – serce by oddała.

Piesek, co dzień pyszne kostki ze swej miseczki zjadał,

kotek białe spijał mleczko, dużo łat posiadał.

Kury wczesnym rankiem ziarno dostawały,

dzięki czemu pyszne jajka ludziom dostarczały.

Tuż za lasem, nieopodal – dziewczynka mieszkała,

bardzo często starszej Pani chętnie pomagała.

Po południu, tuż po przedszkolu przychodziła,

pomagała przy zwierzętach, z nimi się bawiła.

Wieczorami na ławeczce Pani przysiadała,

ze swymi zwierzątkami często rozmawiała.

Kotek siadał na kolanach, pies wciąż warował,

swojej Pani i przyjaciół z zagrody pilnował.

Starsza Pani prócz zwierzątek nie miała zbyt wiele,

kotek, piesek gęsi, kury – byli to Jej przyjaciele.

One również swoją wdzięczność Pani swej okazywały,

pies szczekając, kotek mrucząc, radość Jej dawały.

Czasem człowiek w swoim życiu nie musi mieć wiele,

mały piesek może również być Twym przyjacielem.

Więc pamiętać każdy musi, nie ma co tu kryć,

że dla wszystkich zwierząt trzeba zawsze dobrym być.”

W minionym tygodniu, podczas zajęć z dziećmi rozmawialiśmy na temat zwierząt gospodarskich. Treści te, są maluchom bardzo dobrze znane, a co za tym idzie, bardzo bliskie i przyjemne. Przedszkolaki potrafią rozpoznawać i nazywać zwierzęta z wiejskiej zagrody, co więcej, znają produkty pochodzenia zwierzęcego oraz ich walory tj. wartości zdrowotne. Podczas zajęć, dzieci słuchały opowiadań, wierszy, ciekawostek z życia zwierząt, oglądały ilustracje, fotografie, książki, rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, ale też śpiewały piosenki i uczestniczyły w zabawach ruchowych naśladując wybrane zwierzątka. Warto dodać, że już trzylatki bez większego problemu, rozpoznają odgłosy zwierząt i potrafią je naśladować. Przedszkolaki dobrze wiedzą, skąd bierze się mleko, ser, jajka i wiele innych produktów. Cieszą się, że mogą niejednokrotnie pomagać podczas lekkich prac gospodarskich – o czym mówią z ogromnym zapałem. Bogactwo wsi, to wdzięczny temat, bo maluszki są ogromnie ciekawe, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Ponadto, wiemy, że nie sposób wyliczyć zalet polskiej wsi, gdzie tętni życie, gdzie czujemy się dobrze i bezpiecznie. Z dumą możemy powiedzieć, że moja gmina, moja miejscowość, mój dom i moja rodzina – to nasza mała Ojczyzna.

Galeria od 2019