Blog

Międzynarodowy Dzień Tańca czyli tańce do białego rana!

Międzynarodowy Dzień Tańca na całym świecie obchodzony jest 29 kwietnia i upamiętnia wielkiego reformatora sztuki tańca, Jean-Georges’a Noverre’a. W związku z tym świętem, postanowiliśmy dużą część dnia poświęcić na taniec. Śmiało możemy powiedzieć, że taniec towarzyszy nam w przedszkolu każdego dnia, pojawia się o różnych porach i w różnych formach. Począwszy od tańca nowoczesnego, po taniec towarzyski. Prawda jest, że ruch, rytm i muzykę większość dzieci ma „we krwi”. Nawet szkraby, które ledwo zaczęły raczkować, podrygują rytmicznie, kiedy słyszą ulubioną melodię. Ruch w takt muzyki to dla kilkulatków najnaturalniejsza rzecz pod słońcem. Nic dziwnego więc, że przedszkolaki tak lubią zajęcia taneczne i chętnie w nich uczestniczą. Wbrew pozorom, „wygibasy” na parkiecie to nie tylko świetna zabawa – okazuje się, że w parze z nimi idzie też cały szereg korzyści dla rozwoju psychoruchowego najmłodszych, a wśród nich: wspieranie rozwoju fizycznego, wzmacnianie kompetencji społecznych czy rozwój zdolności i talentów. W tańcu nie ma miejsca na nudę – figury i układy zmieniają się szybko, a twój maluch skupia swoją całą uwagę na muzyce. Jednocześnie, trochę mimochodem, poszczególne elementy zabawy ćwiczą ciało i umysł maluszków. Tańczące dzieci mogą pochwalić się lepszą motoryką, postawą ciała, a także umiejętnością zachowania równowagi. Co więcej, zajęcia i zabawy  taneczne w doskonały sposób zapobiegają wadom kręgosłupa, sprawiają, że ciało jest gibkie i sprężyste- pełne pozytywnej energii.

Taniec angażuje całe ciało i w zależności od wybranego stylu, pomaga wzmocnić mięśnie nóg, pleców i ramion. Regularne treningi skutecznie rozwijają też zmysł równowagi, gibkość i wytrzymałość. Pamiętajmy, że taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. Dziś obowiązkowo – tańce do białego rana!

Galeria od 2019