Blog

MALI PATRIOCI – obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi

Wiek przedszkolny, to najlepszy czas na budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania świadomości narodowej. Od najmłodszych lat należy pielęgnować i przekazywać dzieciom polskie  tradycje, kształtować  postawę braterstwa, szacunku do ojczystego kraju. Jednym z zadań edukacyjno – wychowawczych w przedszkolu jest kształtowanie postaw obywatelskich w poczuciu patriotyzmu i przynależności narodowej. Działania realizujące powyższą tematykę, odbywają się we wszystkich grupach przedszkolnych. Zarówno maluszki, jak i dzieci starsze poznają symbole narodowe, a w tym barwy narodowe. Wszystko po to, by mieć świadomość bycia Polakami. Warto podkreślić, że przedszkolaki znają hymn narodowy, godło i flagę Polski. Potrafią wymienić znane polskie miasta i rzeki oraz wskazać je na mapie Polski, z uwzględnieniem stolicy naszego kraju. Uczą się też wybranych polskich tańców narodowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż każde dziecko zna miejsce swojego zamieszkania, tradycje regionalne i miejsca pamięci narodowej. Przedszkolaki wiedzą, że „majówka” to czas wolny ze względu na święta narodowe i te kilka dni spędza się z rodziną, by uczcić Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Flagi. Polacy wówczas robią kotyliony, urządzają marsze, uroczyste obchody i pikniki – cieszą się, że są POLAKAMI.

Celem nadrzędnym edukacji patriotycznej jest promowanie wzorców obywatelskich, właściwych postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy historycznej, znajomości dziedzictwa kulturowego. Dlatego też, wszystkie przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział w przedszkolnych obchodach zbliżających się Świąt Narodowych. Starannie się do tego przygotowały – najpierw było wykonywanie kotylionów i emblematów, prac plastycznych, później dekorowanie pomieszczeń przedszkola, malowanie twarzy, a następnie zawieszanie biało-czerwonych motyli przy ogrodzie przedszkolnym. Wreszcie przyszedł czas na przemarsz po okolicy z biało – czerwonym flagami, balonikami, wstążkami i innymi symbolami manifestującymi POLSKOŚĆ. Nie obyło się bez niespodzianki – tego dnia maluszki zajadały się deserkami w barwach narodowych ( czerwona galaretka z owocami i biała śmietana ). To wyjątkowy czas, kolejne doświadczenia, niepowtarzalne emocje i ogromna duma, że przynależymy do wspólnoty narodowej, która nazywa się POLSKA!!!

Galeria od 2019