Blog

ZABAWY Z MUZYKĄ

Oczywistym jest, że muzyka w procesie wychowawczo – dydaktycznym dziecka przedszkolnego ma ogromne znaczenie. To jedna z dziedzin procesu wychowania i wielostronnego uczenia się, który rozpoczyna się już we wczesnej edukacji tj. w żłobku czy przedszkolu i trwa przez cały okres dalszego kształcenia. Ważną cechą rozwojową dziecka w wieku przedszkolnym jest muzykalność, która uznawana jest za istotną cechę o dużej dynamice. Muzyka w poszczególnych okresach życia dziecka przedszkolnego odgrywa znaczącą rolę. W okresie przedszkolnym ważne jest słuchanie utworów muzycznych, śpiewanie piosenek, gra na instrumentach, tworzenie rytmów, nucenie piosenek, słuchanie audycji radiowych, oglądanie audycji muzycznych, improwizowanie przy muzyce itp. Potencjał muzyki jest ogromny, a właściwie wykorzystany przez nauczycieli może przynieść przedszkolakom wiele korzyści. Podczas cyklu zajęć muzycznych w naszym przedszkolu dzieci tworzyły i odtwarzały muzykę z ogromnym zaangażowaniem. Wiele przyjemności sprawiła im zabawa w balet, zabawa w orkiestrę czy zabawa w ukryte instrumenty. Podobnie było podczas zabaw ilustrowanych ruchem czy dźwiękonaśladowczych. Do tego rodzaju aktywności nie trzeba dzieci specjalnie zachęcać. Muzyka i rekwizyty sprawiają, że maluchy są zainteresowane podejmowaniem działań, wykazują się kreatywnością i zaangażowaniem. Są podekscytowane kiedy nauczyciel gra na instrumentach np.  na flecie, cymbałkach, czy na organach. Nauczyciele mają świadomość, że muzyka, zabawa i ruch  towarzyszą przedszkolakom każdego dnia, podnoszą atrakcyjność zajęć prowadzonych z dziećmi, rozwijają talenty i zachęcają do wspólnych działań czyli jednym słowem uspołeczniają oraz integrują grupę.

 

Galeria od 2019