Blog

DINOZAUROWE INSPIRACJE czyli Dzień Dinozaura

Bazując na odkryciach wiemy, że dinozaury zamieszkiwały niegdyś niemal całą powierzchnię globu. Żyły zatem, na wszystkich znanych nam teraz kontynentach. Od dawna jednak, nie stąpają swoim ciężkim krokiem po ziemi, lecz ślady ich minionej obecności zachowały się w różnych formach. Odnajdujemy je także w Polsce, co prowadzi do wniosku: że żyły również na naszych ziemiach.

Dinozaury to wdzięczny temat, którym fascynuje się wiele dzieci.  Dinozaury kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami, są groźne, i zarazem bardzo tajemnicze. Bywa, że maluchy wprowadzą w zakłopotanie dorosłych, zadając często bardzo trudne pytania. Wszyscy dobrze wiemy, ze dzieci są ciekawe i chłonne wiedzy. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Jak się zachowywały i co jadły? Dzień Dinozaura w przedszkolu, to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic. Właśnie tego dnia przedszkolaki poznały wybrane gatunki dinozaurów, np.:  stegrozaur, diplodok, triceratops czy tyranozaur. Dowiedziały się także, że pterodaktyl nie jest dinozaurem, a pierwszym latającym gadem. Ponadto, odszukały dinozaury na osi czasowej przedstawiającej ewolucję życia na Ziemi. Poprzez wykorzystanie plansz, książek oraz prezentację multimedialnej czy projekcję filmu, dzieci wzbogaciły wiadomości z zakresu prehistorii. Udział w zabawach pozwolił na naśladownictwo dinozaurów poprzez ruch i gesty. Bardzo chętnie odszukiwały dinozaury, określały jego cechy, barwę, porównywały kształty i wielkości. W ten sposób, poprzez świetną zabawę, rozbudzaliśmy ich zainteresowania, przekazywaliśmy wiedzę, kształtowaliśmy umiejętności matematyczne oraz kreatywną postawę maluchów. Już teraz przedszkolaki wiedzą, że dinozaur nie jest smokiem, a smok nie jest dinozaurem, że dinozaury naprawdę istniały, a niektóre z nich były tak ogromne, że nie zmieściłyby się w przedszkolnej sali. To był wyjątkowo aktywny dzień i bardzo wartościowe zajęcia. Świadczą o tym działania plastyczne, podejmowane przez dzieci we wszystkich grupach przedszkolnych. Już teraz jesteśmy przekonani, że świat dinozaurów nie jest obcy naszym przedszkolakom.

Galeria od 2019