Blog

Zimowa pomoc dla ptaków – jak uczyć dzieci wrażliwości…

Zimowy pejzaż wydaje się być martwy, a lasy i pola puste i ciche. Nic bardziej mylnego! 
Ptaki, które zostają z nami na zimę i inne zwierzęta ciężko pracują, aby poradzić sobie w niesprzyjających warunkach.

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu z nich. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki, mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są przecież krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto, już od najmłodszych lat uczyć zasad tak bardzo potrzebnego, ale i rozsądnego dokarmiania. Na zajęciach w przedszkolu podkreślamy, że dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie letnim bowiem, może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji, tzn. przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów, przez co stają się niesamodzielne. Latem mają one możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu. Wstrzymanie się od dokarmiania, podczas wysokich temperatur zapobiega także zanieczyszczaniu obiektów oraz rozprzestrzenianiu zarazków przez stada gołębi przesiadujących na parapetach, dachach, rynnach itp. Sytuacja w okresie zimy zmienia się diametralnie wraz z pierwszymi opadami śniegu i pojawiającymi się przymrozkami. Przedszkolaki wiedzą, ze najciekawszą metodą dokarmiania jest przygotowanie karmnika, w co potrafią mocno się zaangażować. Nawet maluszki wskazują miejsce odpowiednie na zainstalowanie karmnika – mają świadomość zagrożenia dla ptaszków ze strony kotów i innych drapieżników. Wiedzą, że konstrukcja karmnika musi chronić przed zawilgoceniem związanym z warunkami pogodowymi – śnieg, deszcz. W grupach przedszkolnych udziale przy udziale nauczycieli i rodziców przygotowaliśmy karmniki, które zamocowane zostały w odpowiednich miejscach na terenie placu zabaw i przy przedszkolu. Systematycznie, podczas spaceru, dzieci kontrolują karmniki i uzupełniają pokarm – słonina, smalec, okruszki pieczywa, ziarna, nasiona itp. Mamy świadomość, że robimy coś pożytecznego i wartościowego. Do naszej akcji przyłączył się także Wójt Gminy Przemęt – Pan Janusz Frąckowiak. Odwiedził nasze przedszkolaki i przekazał maluchom karmnik, który zawiesiliśmy tuż przy przedszkolu. Tym samym, włodarz podpisał się pod akcją dokarmiania ptaków poprzez organizowanie ptasiej stołówki, co jest przykładem aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować. Takich postaw należy uczyć od najmłodszych lat. To edukacyjne i wychowawcze zajęcia, które pozwalają na obserwację i bliskie poznanie ptaków, ale to również źródło ogromnego zaangażowania i przyjemności dla najmłodszych. Pamiętajmy, że sikorki, kowaliki, wróbelki i wiele innych ptaków, bez naszej dobrej woli z trudnością przetrwają zimowy okres. I jeszcze jedna ważna rzecz – pamiętajmy o systematyczności, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsca wiedząc, gdzie czeka na nie jedzenie. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji dokarmiania!

Galeria od 2019