Blog

Wigilijne Świętowanie w przedszkolu

„Zatrzymajmy się na chwilę w gonitwie codziennych spraw. Uciszmy nasze myśli. Jeżeli uda nam się wsłuchać w ciszę swej duszy, to na pewno usłyszymy pukanie do drzwi. To Bóg przynosi nam swego syna, abyśmy go przyjęli. Zapalmy świecę, usiądźmy przy wigilijnym stole. Słowo „Wigilia” oznacza oczekiwanie. W tym szczególnym dniu, oczekujemy przyjścia na świat Pana Jezusa”

W naszym przedszkolu wigilijny posiłek – spotkanie opłatkowe stało się już tradycją. W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, nasze maluszki brały udział w zajęciach, dzięki którym dowiedziały się o znaczeniu i ogromnej roli tradycji staropolskich związanych z Narodzeniem Pana Jezusa. Przede wszystkim, z wykorzystaniem ilustracji, plansz, książek czy historyjek obrazkowych poznawały wyjątkowy czar Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowej magii dodało śpiewanie kolęd, ale także strojenie zielonego drzewka – choinki. Wiele przyjemności sprawiło maluszkom także nakrywanie stołu białym obrusem czy układanie stroików. Spotkanie wigilijne w przedszkolu odbyło się w każdej grupie przedszkolnej. Odświętnie ubrane dzieci usiadły przy wspólnym stole wypowiadając życzenia, łamiąc opłatek i spożywając wigilijny posiłek. Dźwięk kolęd, zapach pierników i mandarynek, radosna atmosfera – to wszystko roznosiło się po całym przedszkolu. Czuć było wokół ciepło, życzliwość, sympatię, dobro.  Wszyscy – jak przystało na przedszkolną rodzinę – łamaliśmy kruchy opłatek i składaliśmy sobie życzenia. Niemalże cały dzień trwało nasze świętowanie.

Święta Bożego Narodzenia zawsze mają piękną oprawę. Wokół jest odświętnie, radośnie, miło. Postarajmy się, aby w naszych sercach było tak samo przez cały rok.

Galeria od 2019