Blog

Kreatywne zabawy zimową porą

Sezon zimowy jeszcze nie skończył się. Nie zawsze jednak mamy szansę na zabawę na śniegu. Pogoda, także w porze zimowej, może być przewrotna. W przedszkolu myślimy o tym, co robić z dziećmi, kiedy śniegu brakuje, a maluszki spragnione są zimowych wrażeń. Wtedy sprowadzamy zimę do przedszkola i zapraszamy ją do sali przedszkolnej. Mamy wiele pomysłów na kreatywne zabawy w sali, kiedy nie można zjeżdżać na sankach czy ulepić bałwana. Chętnie podejmowane przez dzieci są działania plastyczne, a wśród nich ugniatanie kulek śniegowych z gazety, wycinanie płatków śniegu z papieru. Dużo przyjemności sprawia maluchom malowanie zimowych obrazków z wykorzystaniem pasty do zębów lub farby, projektowanie zimowej pocztówki z wykorzystaniem skrawków firanki, malowanie świecą, lepienie z plasteliny czy masy solnej. Nieodzowne podczas zajęć w przedszkolu są także zabawy ruchowe, takie jak  budowanie igloo z poduszek, rzucanie kulkami z papieru do obręczy, przeskakiwanie górek śniegowych z kartonu, zaprzęgi, wyścig saneczkowy na poduszkach czy wyścigi pingwinów w parach. Dużo czasu poświęcamy również na słuchanie bajek, opowiadań, baśni – także o tematyce zimowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się „Królowa Śniegu” czy „Zima w Dolinie Muminków”. Podczas dobrze przemyślanych i zorganizowanych zabaw dzieci najszybciej uczą się i wzbogacają swoją wiedzę, warto zatem wykorzystać ciekawe eksperymenty w pracy z dzieckiem. Nasze przedszkolaki wiedzą jak powstaje śnieg i lód, przekonały się także, że śnieg jest brudny i nie należy brać go do ust. Na bazie eksperymentu wykorzystały woreczki, do których nalały wodę, a następnie zamroziły je, aby powstał lód. Tak wpadliśmy na pomysł, aby letnią porą zrobić mrożoną herbatę czy przygotować kolorowe lody.  W przedszkolu nie mamy czasu na nudę. Każdą chwilę wykorzystujemy na zabawę, by spędzić wspólny czas wesoło i aktywnie. Tak naprawdę, tylko od nas dorosłych, od naszej wyobraźni, kreatywności i zaangażowania zależy czas, który spędzamy z dziećmi. Wystarczą chęci i pomysłowość, aby zorganizować wiele wspaniałych zajęć, gier i zabaw dla dzieci, które nie tylko zapewnią im rozrywkę, ale przede wszystkim wpłyną pozytywnie na ich wszechstronny rozwój oraz budowanie więzi społecznych we wzajemnym współdziałaniu i komunikacji.

Galeria od 2019