Blog

Stroikowanie czyli ozdabiamy choinki

Miesiąc grudzień w naszym przedszkolu jest każdego roku niepowtarzalny. Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia rozmawiamy z przedszkolakami na temat tradycji, które pojawiły się dawno temu i przetrwały do dziś. Wszystko po to, by uświadomić im, jak ważną rolę odgrywają tradycje przekazywane i pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Dzieci wiedzą jakie potrawy powinny się znaleźć na wigilijnym stole, rozumieją symbolikę sianka pod obrusem i przygotowania dodatkowego nakrycia dla nieznanego gościa. Wszystkie tradycje tych przepięknych świąt są wyjątkowe. Mamy jednak świadomość, że jedną z najprzyjemniejszych dla dzieci, jest ubieranie choinki. Choinka od zawsze była symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Zielone drzewko uważane jest za symbol życia. Jego dekorowanie sprawia maluszkom ogromną radość. Szczególnie ważne jest, aby w ubieranie choinki zaangażować wszystkich domowników. Podobnie jest w przedszkolu, do strojenia zielonych choinek zaangażowaliśmy społeczność przedszkolną. W minionym tygodniu przedszkolaki zawieszały bombki na choinkach przed budynkiem przedszkola. Każdy z nich otrzymał bombkę podpisaną swoim imieniem – niektórzy podpisali się samodzielnie. Do naszego przedsięwzięcia zaprosiliśmy Wójta i Wicewójta Gminy Przemęt, sołtysa naszej wsi, przedstawicieli rady rodziców i wszystkich pracowników przedszkola, którzy także podpisali bombki swoim imieniem. Udekorowane drzewka sprawiły, że poczuliśmy zbliżające się święta, oczekujemy na nie z niecierpliwością i wypatrujemy Mikołaja. Przy dźwiękach znanych świątecznych piosenek dekorowanie choinek wywołało wiele ciepłych emocji, które wzmagały się jeszcze bardziej, gdy usłyszeliśmy dźwięk dzwoneczka. To był Mikołaj, który przybył do przedszkolaków w samą porę. Pamiętał o prezentach dla wszystkich dzieci. Nie obyło się bez wierszy przygotowanych na okoliczność tego spotkania, bez życzeń i obietnicy powrotu za rok. Jesteśmy przekonani, że wróci do nas, bo w naszym przedszkolu są przecież bardzo grzeczne dzieci. MY, póki co, zajmiemy się wykonywaniem ozdób i dekoracji, które wykorzystamy do przystrojenia choinek w salach przedszkolnych – już mamy pomysły na oryginalne ozdoby i łańcuchy 🙂

PS. Bardzo dziękujemy rodzicom i sołtysowi za zorganizowanie choinek na potrzeby przedszkola!

Galeria od 2019