Blog

DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY!

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

Jesienna pora, to czas kiedy dużo rozmawiamy o warzywach, owocach, o darach jesieni. Całkiem niedawno, w odniesieniu do tematyki omawianej podczas zajęć, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Jabłka”. Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci we wszystkich grupach przedszkolnych, zarówno maluszki, średniaki, jak i starszaki, poznawały jabłka i ich odmiany. Nie obyło się  bez kształtowania pojęć matematycznych        z wykorzystaniem naturalnych okazów jabłuszek. Maluchy chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp.  Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka – były piosenki, tańce, a także zagadki i działania matematyczne. Dzieci świetnie poradziły sobie z przeliczaniem i porównywaniem jabłek. Podczas zabawy miały także okazję opowiadania o jabłkach oraz wykonywania prac plastycznych różnymi technikami- malowanie farbami, wydzieranka z papieru, lepienie z plasteliny.  Wiele emocji dostarczyły dzieciom konkurencje zręczności i ćwiczenia ruchowe.  Podsumowanie dnia było wyjątkowe – smakowanie jabłuszek z różnych odmian, opowiadanie o ich smakach. Na koniec, pod okiem nauczycieli i opiekunów, dzieci przygotowywały sok jabłkowy i kompot jabłkowy. Jeden i drugi okazał się pyszny. Dzieci w przedszkolu wiedzą, że należy spożywać owoce, znają ich walory odżywcze i mają świadomość dbania o własne zdrowie. To był emocjonujący dzień, który przyniósł sporo pozytywnych wrażeń  i przyjemności. Jesteśmy przekonani, że tak organizowane zajęcia wzbogacają doświadczenie, wyrabiają nawyki prozdrowotne    i poszerzają wiedzę już od najmłodszych lat przedszkolnych.

Galeria od 2019