Blog

Rysowanie jest naprawdę ważne…

Za pomocą rysowania dziecko poznaje otaczający je świat: rzeczy, ludzi,  zwierzęta. Z wiekiem większość z nas porzuca tę wyjątkową formę wypowiedzi. Warto do niej wrócić, choćby dlatego, że możemy rysować wspólnie z dzieckiem. Nic tak nie motywuje dziecka, jak działania podejmowane wspólnie z innymi – z dziećmi czy z dorosłymi. W dodatku, wcale nie trzeba być mistrzem rysunku – wystarczą chęci i gotowość podjęcia nowych wyzwań !      Dlaczego warto rysować? Rysowanie odpręża, ćwiczy koncentrację, pozwala dostrzec to, co na pierwszy rzut oka pozostaje niezauważone. Dzięki niemu rozwijamy kreatywność, samodzielność, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, sprawność manualną, wyobraźnię. Czy każdy może rysować? Oczywiście, że tak! Rysować można w każdym wieku, dlatego zachęcamy rodziców do działania razem z dziećmi. Nie bójmy się białej kartki papieru! Rysowanie może być naprawdę przyjemne. Dzięki niemu, dorosły może powrócić do wspomnień z dzieciństwa, a dziecko będzie zachwycone wspólnie spędzonym czasem. Takie rysowanie, omawianie powstałych prac może też pomóc zacieśniać relacje. W przedszkolu dzieci rysują bardzo często. Kartki i kredki to podstawowe przybory w każdej sali. Najczęściej znajdują się w kąciku plastycznym. Maluszki, dobrze wiedzą, że rysowanie to przyjemnie spędzony czas, w dodatku chętnie opowiadają o swoich rysunkach, prezentują je na forum i są dumne ze swoich wytworów. Ale rysowanie, to nie tylko kredki ołówkowe czy olejne, ołówek czy węgiel, mazak czy cienkopis… To także kolorowa kreda, którą dzieci uwielbiają. Takie rysowanie kredą na świeżym powietrzu często proponujemy przedszkolakom. Na dużej przestrzeni – na chodniku, jest mnóstwo miejsca i nie trzeba trzymać się w obszarze kartki z bloku rysunkowego. Kiedy dziecko ma mnóstwo miejsca, jego pomysły i twórcza inwencja są jeszcze bardziej wyszukane. Wśród rysunków znajdziemy zwierzęta, kwiaty, ptaki i przeróżne postacie. Dominuje różnorodność barw i kształtów. I co najważniejsze tu nie ma poprawnych odpowiedzi, bo każdy rysuje tak, jak widzi i potrafi. Każdy samodzielnie wybiera źródło inspiracji, poświęca tyle czasu na rysowanie, ile potrzebuje. Każdy sam dobiera kolory. Rysujemy z naszymi przedszkolakami nie dla efektu, ale przede wszystkim dla przyjemności, dla zadowolenia z procesu działania i radości bycia razem. 

Galeria od 2019