Blog

Mali kucharze – robimy chrupiące domowe gofry…

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, zadają wiele pytań i oczekują na odpowiedzi, które zaspokoją ich ciekawość. Bacznie obserwują otaczającą rzeczywistość, podglądają co dzieje się w domu czy w przedszkolu, na ulicy, w sklepie, samochodzie…W domu bardzo chętnie pomagają bliskim, a szczególnie w kuchni, gdzie pod okiem mamy lub babci poznają tajniki gotowania.

Zajęcia kulinarne, to niemalże ulubiony przez dzieci rodzaj zajęć w Przedszkolu w Buczu. Mają one na celu nauczyć czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw, posiłków, ale i wdrożyć je do dbania o właściwe nawyki żywieniowe. Wspólne działania w kuchni dają maluchom wiele radości, przyjemności, jak również satysfakcji. Każdy nasz przedszkolak uwielbia przecież kroić, smarować, rozdrabniać, ubijać i mieszać. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki, mają także możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek – czują się ważne i potrzebne. Takie działania, mają również ogromne znaczenie w przezwyciężaniu niechęci do niektórych smaków czy potraw.

Okazją do takich działań były ostatnie zajęcia w przedszkolu, podczas których dzieci robiły gofry. Dużą wagę przywiązywały do przygotowania smacznego ciasta o odpowiedniej konsystencji. Potrafiły także wykorzystać według własnego uznania dodatki do kompozycji własnych gofrów – jedne wybrały czekoladę, inne sos truskawkowy czy cukier puder. Niektóre skusiły się na gofry suche. Wszystkie były bardzo smaczne. Maluszki wiedziały, że podczas pracy należy zachować zasady bezpieczeństwa, np. podczas korzystania z gofrownicy, przestrzegać higieny i porządku podczas podejmowanych czynności. Warto nadmienić, że takie kulinarne zajęcia kształtują pomysłowość i wyobraźnię, wdrażają do samodzielności, ale również uczą zgodnej pracy w zespole. Zatem, korzyści wiele – nauka i zabawa wspaniała! Zachęcajmy nasze dzieci do podejmowania takich prac, które pozwolą im nabywać wiarę we własne możliwości. My już wiemy, że przedszkolaki wiele potrafią !

Galeria od 2019