Blog

Motylki i Biedronki w Lesznie

Dnia 7 grudnia dzieci z grupy Motylki i Biedronki uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Okręgowego w Lesznie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach świątecznych pt. „Obrzędowość – zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Dzieci zostały zapoznane z legendą o Świętym Mikołaju, wyglądem choinki dawniej i dziś oraz potrawami wigilijnymi. W ramach wizyty dzieci podziwiały eksponaty z wystawy „Twardy orzech… i dziadki”. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się różnorodnym formom dawnych i współczesnych zgniataczy orzechów. Fantazyjne, malowane figurki w charakterystycznych uniformach, budziły zachwyt wśród zwiedzających. Dodatkową atrakcją były zajęcia warsztatowe, podczas których przedszkolaki wykonały własne ozdoby na choinkę. To była piękna lekcja historii, która dostarczyła przedszkolakom wielu niezapomnianych przeżyć.  Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Piekarni nr 2 w Lesznie. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromne magazyny z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane bułkami i piernikami. Zobacz galerię…