Blog

Magia Świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu

*

5 grudnia 2018r. w grupie „Wiewiórek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania miłych gości, których wyczekiwaliśmy od samego rana. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć we wspólnej zabawie ruchowej ze śpiewem, która wywołała wiele radości u dzieci oraz rodziców. Następnie wszyscy wysłuchali oraz próbowali nauczyć się wiersza pt. „Wesoła choinka”. Najważniejszym zadaniem było wykonanie ozdób choinkowych. Podczas dźwięków kolęd w tle, „Wiewiórki” wraz z rodzicami wykonały: aniołka oraz gwiazdę, które zawiesiły na świątecznym drzewku. Był to bardzo mile spędzony dzień, dzieci były bardzo zadowolone ze wspólnych zabaw oraz prac z rodzicami.

*

W środę 12 grudnia dzieci z grup Jeżyki, Wiewiórki i Sówki, udały się na świąteczną wycieczkę do Ośrodka Trzy Jeziora w Wieleniu. Tam wszystkie przedszkolaki spotkały się z szefem kuchni, pod okiem którego, miały przyjemność wspólnie wypiekać i ozdabiać pierniczki. Pachnące warsztaty rozpoczęły się, jak sama nazwa wskazuje od zabawy w rozpoznawanie i nazywanie składników potrzebnych do ciasta piernikowego. Po której, dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania korzennej przyprawy. Kiedy zapach przyprawy unosił się w sali, każdy otrzymał kawałek ciasta do samodzielnego ugniatania, wałek oraz foremki. Przedszkolaki bawiły się świetnie, a umiejętności kulinarnych możemy im pozazdrościć. Upieczone i pięknie ozdobione pierniki oczywiście należało skosztować, do czego dzieci nie trzeba było namawiać. Jednak na tym wycieczka się nie skończyła, kolejną atrakcją była zabawa w „Sali Zabaw Leśny Skrzat”, oraz spotkanie z miłym gościem – Mikołajem. Przedszkolaki najedzone i zadowolone powróciły do swoich sal w przedszkolu. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspólną zabawę oraz miłą atmosferę podczas świątecznego spotkania.

*

16  grudnia  2018r. w niedzielę w sali wiejskiej w Buczu odbyło się  „Wspólne kolędowanie”. Przybyłych gości, rodziców i przedszkolaków powitała pani Melania Wysocka dyrektor Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Buczu. W tym dniu przedszkolaki w pięknej świątecznej scenerii zaprezentowały program artystyczny.Grupy: Wiewiórki, Jeżyki i Sówki przedstawiły krótkie występy. Były wiersze, piosenki i tańce związane z nadchodzącymi świętami. Prezentowane kolędy i pastorałki przez laureatów przedszkolnego konkursu „Kolędy i pastorałki” wprowadziły licznie zebranych uczestników spotkania w magię Świąt Bożego Narodzenia. Prawdziwie świąteczny nastrój towarzyszył wszystkim podczas oglądania „Bajkowych Jasełek”, przygotowanych w tym roku przez grupy Motylki i Biedronki. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia i wręczyły drobne upominki zaproszonym gościom. Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dzieciom i ich rodzicom za wspólnie spędzony czas, a w szczególności tym rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji tego spotkania.

*

17 grudnia w grupie Jeżyków odbyły się świąteczne zajęcia otwarte, na które przybyli zaproszeni przez dzieci goście. Tematem naszego spotkania były tradycje i zwyczaje świąteczne. Jednym ze znanych nam zwyczajów jest wykonywanie i dekorowanie ozdób choinkowych i właśnie od takiego zajęcia rozpoczęliśmy nasze tegoroczne spotkanie. Dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem brokatów a zabawa wspólna z rodzicem wywołała jeszcze więcej radości. Nasi goście mieli okazje uczestniczyć w zabawach świątecznych oraz wspólnie z dzieckiem wykonywać polecone zadania. Jeżyki razem z rodzicami wysłuchały opowiadania pt. : „Komu potrzebne są święta”, przeliczały i segregowały ozdoby choinkowe, zabawiły się w „Bystre oczko” a na zakończenie wykonały wspólnymi siłami z konturu własnych rąk „Świątecznego Jeżyka”, który ozdobił gazetkę w szatni. W trakcie spotkania pojawiła się też muzyka klasyczna, przy której przedszkolaki razem z rodzicami mogli się pobawić . Jeżyki zagrały też na samodzielnie wykonanych instrumentach, do czego również zaprosiły swoich gości. Niespodzianką dla rodziców było zadanie do wykonania, przy którym tym razem musieli wykorzystać zmysł dotyku i przy jego pomocy rozpoznać przedmiot związany ze świętami. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za liczne przybycie oraz chętny udział w spotkaniu.

*

18 grudnia 2018r. nasze przedszkole odwiedził bardzo niezwykły i długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj ze swym pomocnikiem Elfem. U nas w Wielkopolsce tego gościa nazywamy GWIAZDOREM, choć na całym świecie uznawany jest za Świętego, który obdarowuje wszystkich prezentami i słodkimi niespodziankami. Wizyta gościa z Laponii z pomocnikiem Elfem przebiegała w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów piosenek świątecznych i kolęd, oraz quizu wiedzy na tematy związane z Bożym Narodzeniem. Wszystkie dzieci obdarowane zostały niespodziankami i słodyczami. Na koniec wykonano profesjonalne zdjęcia z Gwiazdorem.

*konkursy świąteczne w naszym przedszkolu:

1.Konkurs plastyczny pt.”Anioł w oczach dziecka”- bardzo wiele prac wpłynęło o tej tematyce, były to prace na kartce A4 lub przestrzenne. Anioły wykonane były różnorodna formą i różnymi technikami plastycznymi.

2.Gminny Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa” – dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały szopki, stajenki i scenki przedstawiające Świętą Rodzinę. Wszystkie prace pojechały na konkurs gminny w Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie.

3.Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek – wszystkie przedszkolaki uczyły się śpiewać kolędy. W wyniku konkursu wyłoniono laureatów, którzy zaprezentowali się na wielkiej scenie podczas wspólnego kolędowania z rodzicami w niedzielę 16 grudnia 2018r.

  • 21 grudnia w każdej grupie wychowawcy z przedszkolakami zasiedli do wspólnej wigilii i przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia świąteczne.

Zapraszamy do galerii….