Blog

PROJEKT EDUKACJA NA STARCIE W GMINIE PRZEMĘT

We  wrześniu w naszym przedszkolu ruszył projekt na który gmina Przemęt uzyskała dofinansowanie. Dzięki czemu został uruchomiony nowy oddział, dla najmłodszej grupy wiekowej-3 latków. Początek roku oraz okres adaptacji dla wielu maluszków i ich rodziców, był wielkim wydarzeniem, w którym nie brakowało łez. Jednak z dnia na dzień przedszkolaki szybko się zaklimatyzowały, poczuły się w przedszkolu jak w domu i po płaczu nie było już śladu. Jeżyki”- tak nazywa się grupa uczęszczająca do oddziału przedszkola modułowego, chętnie uczestniczą w organizowanych zajęciach. Bardzo lubią tańczyć, śpiewać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu. Dzieci poznają i odkrywają świat w trakcie codziennych zabaw. Chętnie korzystają ze sprzętu, w który jest wyposażona sala tj. lupy, waga, układanki, sortery, kuchenka czy warsztat. Pomysłów na zabawy nie brakuje, zawsze jest ich wiele. Warto też wspomnieć, że „Jeżyki” mają okazję uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, tj. zajęcia muzyczno-ruchowe, z logopedą i zajęcia korekcyjne, na które zawsze z niecierpliwością czekają.

Maluszki w ciągu czterech miesięcy uczestniczyły w organizowanych w przedszkolu uroczystościach, m.in.: Dzień Przedszkolaka, Dzień Chłopca, Dzień Pluszowego Misia, Mikołajkach oraz w cyklicznie odbywających się teatrzykach i koncertach muzycznych. Oprócz tych wszystkich wydarzeń, głównym ważnym celem od samego początku była integracja grupy, która liczy 12 dziewczynek i 13 chłopców. Wdrażano również do samodzielności podczas samoobsługi, zarówno w szatni, w trakcie posiłków jak i w łazience. Przez te kilka miesięcy wiele się działo. O to te           najważniejsze.        

                                                                                                                                -We wrześniu za pomocą zmysłów, dzieci rozpoznawały i nazywały owoce i warzywa. Przygotowywały też, zdrową przekąskę z suszonych jabłek. Następnie odkrywały dary jesieni a w większości z nich same odnajdywały w czasie spacerów w parku i lesie. Zebrany materiał przyrodniczy zdobił sale w kąciku przyrodniczym a także, był wykorzystany w pracach plastycznych.

– Pod koniec października „Jeżyki”, przygotowały się do uroczystego pasowania na przedszkolaka, na którym rodzice i zaproszeni goście mogli podziwiać umiejętności małych artystów. Wszystkie dzieci pięknie występowały i z radością zostały przyjęte w poczet przedszkolaków, przedszkola w Buczu.

 

– Listopad był kolejnym miesiącem, w którym maluszki obserwowały zmieniającą sie przyrodę, dowiedziały się , które zwierzątka przygotowują się do snu zimowego. Nauczyły się kolejnych wierszyków i piosenek. Wyruszyły też na pierwszą wycieczkę do pobliskiego zakładu przetwórstwa spożywczego „Łabimex”, gdzie mogły osobiście zobaczyć jak powstają soki oraz ich skosztować.

-Grudzień przedszkolaki rozpoczęły intensywnym przygotowywaniem się do zbliżających się świąt. Samodzielnie wykonały ozdoby choinkowe z masy solnej i papieru. Upiekły, także pyszne pierniczki. „Jeżyki” wybrały się również na wycieczkę do biblioteki, zapoznały się z nowym miejscem oraz wysłuchały bajki o św. Mikołaju, na którego z niecierpliwością czekają.Wyczekiwany gość w końcu odwiedził dzieci na wspólnym kolędowaniu z rodzicami i dziadkami, które zostało zorganizowane na sali wiejskiej w Buczu. Św. Po zaprezentowaniu sie dzieci na scenie, Św. Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom prezenty. – Tuż przed świętami maluszki zaprosiły do przedszkola swoich rodziców na zajęcia otwarte, polegające na wspólnej zabawie: rodzic – dziecko. Grudzień w przedszkolu „Jeżyki” zakończyły wspólna Wigilia i wzajemnym składaniem sobie życzeń.

Zapraszamy do galerii….