Blog

4-latki – zabawy badawcze i eksperymenty

Dzieci uwielbiają odkrywać świat poprzez eksperymentowanie, jest to niezwykła okazja do poznania lub odkrycia czegoś nowego. Doświadczenia i eksperymenty stanowią dobrą zabawę dla badawczego umysłu dziecka, dzięki nim uczą się świata, a sprawia im to naprawdę wiele radości. Nasze eksperymenty rozpoczęliśmy od barwienia soli – kredą, bawiąc się przy tym doskonale dowiedzieliśmy się jak w łatwy sposób uzyskać kolorową sól. Powstałe zabarwione kolory wykorzystaliśmy do pracy plastycznej. Kolejnym doświadczeniem tym razem już w wiosennym klimacie, było barwienie białych tulipanów. Wodę najpierw barwiliśmy kolorową krepą a następnie czekaliśmy na efekty. Poprzez uczestnictwo w programie „Mamo, tato wolę wodę!” dzieci, zostały zapoznane z właściwościami fizycznymi wody. Przedszkolaki miały okazję zbadać: co pływa, a co tonie oraz co się rozpuszcza a co nie. Jednak eksperymentem, który wywołał najwięcej emocji, było barwienie makaronu w kolorowej wodzie. Dzieci z niedowierzaniem zaglądały do naczyń z wodą i czekały na efekt końcowy. Zabarwione makarony, wykorzystujemy do zabaw dowolnych dzieci, sortowania, układania według kolorów oraz do nawlekania kolorowych naszyjników. Taka zabawa doskonale wspiera rozwój małej motoryki, a dzieci bardzo chętnie w niej uczestniczą. Zobacz galerię….