Blog

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „Jestem czarodziejem w swoim ogrodzie- od ziarenka do owocu”

imagesOd 15 marca 2015 roku w przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna, której głównym zadaniem jest rozbudzić zainteresowanie dzieci bliskim światem przyrody, zapoznać ich z cyklem rozwojowym roślin, oraz czerpać radość z obserwacji wzrostu zasianych i pielęgnowanych roślin, a przez to wzbudzić szacunek do otaczającego nas świata. I tak też się dzieje, dzieci aktywnie uczestniczą w szeregu zajeć dydaktycznych, których głównym zadaniem jest poszerzyć ich wiedzę przyrodniczą, jak również zachęcić dzieci do spożywania zdrowych owoców i warzyw, a przez to rozwiną się ich zdrowe nawyki żywieniowe. W ostatnim czasie każda grupa przedszkolna przygotowywała surówki, sałatki, kolorowe kanapki, soki warzywno-owocowe, zaprawiała kompoty i przetwory warzywne, suszyła owoce itd. Dzięki tym działaniom dzieci chętniej spożywają owoce i warzywa w różnej postaci.W okresie wiosennym na terenie placu przedszkolnego powstał ogród warzywny, w którym dzieci obserwowały i pielęgnowały wzrost warzyw. Zainteresowanie dzieci wzrostem roślin było bardzo duże, a nawet maluch pamiętały która cebulka lub buraczek jest przez niego pielęgnowany. Musimy się pochwalić, iż polony z ogródka zadziwiły wszystkich, a przez to każdego dnia mamy zdrowe i samodzielnie wyhodowane składniki do surówek, sałatek, zup. Dodatkowo dzieci uczą się prostych słów w języku angielskim np. nazwy warzyw, owoców, kwiatów, budowa roślin. Dodatkowo powstał piękny ogród przedszkolny z krzewami i roślinami dekoracyjnymi, które ozdabiają teren przedszkola. Pracy podczas powstawania ogródków było bardzo wiele, dlatego bardzo cieszymy się, że do tych działań dołączyli rodzice. Ich pomoc okazała się bezcenna przy dowiezieniu dwóch przyczep torfu do ogrodu i przygotowania podłoża do wzrostu roślin. Efekt wspólnej pracy jest przepiękny, a dzięki temu posłuży dzieciom przez wiele lat. Zapraszamy do galerii: Jak powstaje nasz ogródek przedszkolny oraz Jesienne prace w ogrodzie.