Blog

Koncerty muzyczne w przedszkolu

Ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Dlatego też już od kilku lat w Przedszkolu Samorządowym w Buczu dzieci uczestniczą w przedstawieniach teatralnych i koncertach muzycznych. W obecnym roku szkolnym rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu comiesięczny cykl spotkań muzycznych organizowanych przez Lubuskie Biuro Koncertowe. Dotychczas odbyło się 6 spotkań: „Bębenek i jego przyjaciele”, „Muzyczne opowieści- Robotek-Chrobotek”, „Przygód kilka muzycznego wróbla Ćwirka”, „Muzyczne opowieści Pana Kleksa” , „Bajki z pięciolinii” i Pan Twardowski.
Od dawna wiadomo, że muzyka jest wszędzie, a kontakt z nią dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki koncertom muzycznym dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki, a przez to mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów. Piosenki oraz opowieści przeplatane muzycznymi na wiązaniami stanowią dla dzieci nie lada atrakcję. Przedszkolaki żywo uczestniczą w koncertach, śpiewają, wyklaskują rytm utworu, a niekiedy ilustrują muzykę ruchem. Wiek przedszkolny to ważny okres kształtowania wrażliwości estetycznej dzieci. Taka forma wychowania przez sztukę sprawia, że dziecko staje się widzem na koncercie, a przez to kształtuje preferencje muzyczne oraz umiejętności właściwego zachowania się na uroczystości. Wprowadzanie w świat muzyki jest dobrym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb estetycznych dzieci.
Praktyka potwierdza, że w codziennej przedszkolnej pracy z dzieckiem, muzyka łączy wszelkie działania edukacyjne – wzbogaca jego przeżycia i doznania emocjonalne, wpływa na rozwój intelektualny, przybliża tradycje i kulturę regionu, narodu, ludzkości, a także pozwala na improwizacje i kreatywność.
Koncerty w naszym przedszkolu, to przede wszystkim muzyka, edukacja, wrażliwość estetyczna i ogromna przyjemność artystyczna. Zobacz galerię…